1. Pomysł
2. Na stronie www.stat.gov.pl/klasyfikacje, lub w wersji papierowej dostępnej w Urzędzie Gminy (Miasta, Miasta i Gminy) należy poszukać kodów PKD odpowiadających rodzajom działalności, które zamierzamy wykonywać w ramach otwieranej firmy. W przypadku kłopotów z właściwym przyporządkowaniem kodów można odwołać się do wyjaśnień zamieszczonych na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli dostępne wyjaśnienia okażą się niewystarczające Urząd Statystyczny w Łodzi udziela oficjalnych interpretacji statystycznych (http://www.stat.gov.pl/lodz/223_PLK_HTML.htm).
3. Następnie zgłaszamy się do Urzędu Miasta i Gminy Koronowo ( w przypadku mieszkańców naszej gminy, lub ogólnie do Urzędu Miasta, Gminy, Miasta i Gminy, na którego terenie mieszkamy) w celu złożenia wniosku CEIDG-1 (w razie potrzeby z załącznikami).
4. Kolejnym krokiem jest dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego w ZUS. Na podstawie druku CEIDG-1 (złożonego w Urzędzie Gminy) ZUS identyfikuje nowego przedsiębiorcę jako płatnika składek. Konieczne jest jednak zgłoszenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą jako ubezpieczonego. Osoba, która nie wykonuje usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy oraz w minionych 5 latach nie prowadziła działalności gospodarczej ma prawo skorzystać z preferencyjnego sposobu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Więcej w zakładce ZUS.
5. Pieczątka – przepisy prawa nie obligują przedsiębiorcy do posiadania pieczątki firmowej, niemniej jednak w praktyce okazuje się przydatna przy zawieraniu umów (np. umowy najmu lokalu, lub umowy rachunku bankowego), dokonywaniu transakcji i potwierdzaniu faktur, dowodów dostaw lub wpłat kontrahentom.
6. Rachunek bankowy – przedsiębiorcy powinni posiadać firmowy rachunek bankowy, przepisy prawa nie nakładają tego obowiązku wprost, wspominają jedynie o konieczności regulowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku bankowego. Dotyczy to każdej sytuacji, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca oraz gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 złotych (od 01.01.23 8 000 złotych). Należy sprawdzić, czy rachunek bankowy kontrahenta jest ujawniony na tzw. „białej liście podatników VAT”. Zostanie wprowadzony limit 20.000 zł dla transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami. Konsument będzie zobowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekraczać będzie 20.000 zł lub równowartość tej kwoty. Transakcje wyrażone w walutach obcych przeliczać się będzie na złote według średniego kursu walut ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.